Figury maryjne w powiecie szamotulskim
Zgromadziliśmy ponad 100 zdjęć figur maryjnych z 85 miejscowości powiatu szamotulskiego, prawdopodobnie nie są to jeszcze wszystkie tego typu małe obiekty sakralne stojące przy drogach lub obok kościołów i kaplic. Fotografie pochodzą z lat 2009-2022 (niektóre zdjęcia mają więc już charakter archiwalny), wszystkie wykonał Andrzej Bednarski.
Są to figury na postumentach i kolumnach, w kapliczkach, umieszczone przy krzyżach lub kapliczce innego świętego. Jeśli chodzi o sposób ukazania Matki Bożej, dominuje typ Maryi Wniebowziętej lub Niepokalanej, czyli figura młodej kobiety w białej sukni i błękitnym płaszczu, z koroną z gwiazd, stojąca na półksiężycu oplecionym wężem (wizerunek wykształcony w XVII w.) Spotkać można figury Matki Bożej Fatimskiej, Matki Bożej Różańcowej, są posągi Maryi z Dzieciątkiem czy Maryi Królowej.
Większość postawiono krótko po II wojnie światowej, ponieważ na początku okupacji Niemcy kazali usunąć wszystkie tego typu obiekty i od 1945 r. kapliczki i krzyże stawiano na nowo. Kilka figur jest starszych – Polakom udało się je w porę ukryć i po wojnie wróciły na swoje miejsce. Do nich należą na przykład figura Maryi z Dzieciątkiem z Brzozy w gminie Duszniki (1871) i krzyż z Sokolnik Wielkich w gminie Kaźmierz (1846).
Tytuł zdjęcia informuje o lokalizacji obiektu.