Damian Kłaczkiewicz

Zainteresowanie sztuką pojawiło się u mnie późno, bo dopiero w czasach licealnych, jednak szybko zrozumiałem, że jest to coś, co chciałbym robić przez resztę moich dni. W czasie studiów poznałem wiele różnych technik, za pomocą których można wyrażać siebie. Jednak największą wartością okazały się spotkania z ludźmi pełnymi pasji i różnego poglądu zarówno na sztukę, jak i na życie. Zrozumiałem, że sztuka to stan umysłu i sposób myślenia o świecie, jednak trochę czasu zajęło mi uświadomienie sobie, jak to patrzenie przełożyć na formę.

Cały czas staram się tworzyć i rozwijać swój warsztat. Działam w takich mediach artystycznych jak malarstwo, grafika, rysunek i plakat. Ten ostatni stał się mi najbliższym medium, bowiem wymaga połączenia skonkretyzowanej myśli, uproszczonej do symbolu, a jednocześnie umożliwia wykorzystanie wielu form wyrazu artystycznego. Pomysł często okazuje się ważniejszy niż forma.

Moja twórczość podąża jednocześnie w różne strony. Z jednej ‒ zajmuję się grafiką i plakatem społecznym, komentującym wydarzenia teraźniejsze, jak i przeszłość. Z drugiej ‒ podążam ścieżką obraną już w czasach studenckich:  na moich obrazach pojawia się szum ‒ twór zaczerpnięty z telewizorów, zakłócenie powstałe w wyniku poszukiwania sygnału. Te migoczące i skaczące fragmenty rzeczywistości  w moich pracach są metaforą przepływu danych i myśli, w których my sami i cały świat jesteśmy zanurzeni. Szumy pojawiają się jako element wszechobecny, spośród płynącego strumienia zdarzeń, zachowań zawsze trzeba dokonać jakiegoś wyboru, który staje się kolejnym elementem szumu. Szum jest również coraz szybszym i rozedrganym światem, który nas otacza i w którym trudno odnaleźć jakieś pewne wartości. Jesteśmy w nim zagubieni i ciągle czegoś poszukujemy…

Bez znaczenia jednak, w jakiej dyscyplinie próbuję coś powiedzieć, inspiracją i siłą napędową jest dla mnie zawsze moja rodzina.

Żyję i pracuję w małym miasteczku Szamotuły, gdzie w ciszy i spokoju mogę tworzyć swoje prace i jest mi z tym całkiem dobrze.

Damian Kłaczkiewicz urodził się w 1984 roku w Szamotułach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi, a następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2009 roku ukończył Wydział Edukacji Artystycznej tejże uczelni. Od czasów studiów współpracował z Muzeum ‒ Zamek Górków w Szamotułach przy okazji różnych wydarzeń artystycznych. Trzy lata pracował jako nauczyciel zajęć artystycznych w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach. Jest pracownikiem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szamotułach.

Wyróżnienia i nagrody:

‒ 1. miejsce w konkursie na plakat do spektaklu Czego nie widać dla Teatru „Bagatela” w Krakowie, 2017;
‒ finalista Golden Turtle Contests;
‒ Top 100 ‒ finalista II międzynarodowego konkursu na plakat Posterland.org, Turcja 2017
‒ finalista Poster Quadrennial Bardejov, Słowacja 2017;
‒ finalista „Typomania Festival”, Rosja 2017;
‒ finalista „Graphics go Politics!” ‒ TTIP-Transatlantic Trade and Investment Partnership, 2017;
‒ III Międzynarodowa Wystawa Plakatów „Plakate zur Zeit”, Lipsk 2016;
‒ finalista konkursu na plakat upamiętniający „The 50th Anniversary of the Treaty of Tlatelolco”, 2016;
‒ Top 20 ‒ International Reggae Poster Contest, 2016;
‒ Top 100 międzynarodowego konkursu „Make Extremism History”, organizowanego przez Poster for Tomorrow, 2016;
‒ finalista Moscow Global Biennale of Graphic Design Golden Bee, 2016;
‒ finalista IV międzynarodowego konkursu „Stop Censorship. Citizens for Free Countries”, Ukraina;
‒ finalista International Poster Biennal „To Death with a Smile 2015-2016”, Meksyk;
‒ finalista Poster Triennial Toyama, Japonia 2015;
‒ II miejsce w międzynarodowym konkursie na plakat 43 Ayotzinapa 2015 Instituto De Artes Gráficas De Oaxaca (IAGO).