Lamentacje – koncert promujący nowe wydawnictwo oparte na twórczości Wacława z Szamotuł
Zaczęło się od projektu Wacław z Szamotuł na ludowo, realizowanego w Szamotułach latem 2020 r. Złożyły się na niego wykłady dotyczące muzyki Wacława z Szamotuł, warsztaty śpiewu i produkcji muzycznej oraz znakomity koncert w stodole w Baborówku.
Projekt rozwinął się w płytę studyjną zatytułowaną Lamantacje wydawnictwa Requiem Records. Promujący ją koncert odbył się 27 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Muzyka Wacława z Szamotuł została opracowana przez poznański zespół kakofoNIKT oraz Chór Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej w zupełnie nowy, oryginalny sposób. Głosy 35-osobowego chóru zostały połączone z brzmieniami elektronicznymi, ludowymi bębnami, dźwiękami kapeli szamotulskiej, renesansowej lutni i awangardowych rozwiązań brzmieniowych. Nazwa dla całego projektu – Lamentacje – wzięła się od odnalezionych kilka lat temu zaginionych utworów Wacława. Muzykę opatrzono zupełnie nową warstwą tekstową, nawiązującą do problemów współczesnego świata.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia muzycznego,
Z płytą można zapoznać się https://wyraj.bandcamp.com/releases?fbclid=IwAR3DpEeW5Owswt4U6kCR8hMlEBsmTorfljO9e9sba2NOky0FR4wqZBPWjxM
Szamotulanie solidarni z Ukrainą
Zapraszamy do obejrzenia relacji z koncertu, w którym wystąpili: Kapela Dudziarska SzOK, Orkiestra SzOK, chór „Cantabile”, Trio smyczkowe „Triola”, Marcelina Dera, Darek Tarczewski, Zofia Marcinkowska, Tomasz Kuźniak, Paweł Bączkowski oraz Zespół Folklorystyczny „Szamotuły”. Datki z koncertu zostały przeznaczone na wsparcie Viktorii Popovej, artystki rzeźbiarki i malarki z Charkowa, oraz jej rodziny. Viktoria Popova w 2021 r. wzięła udział w plenerze „Wielki powrót rzeźb”, a w marcu 2022 r. znalazła schronienie w Szamotułach.
Film – relację na żywo przygotował Ryszard Kurczewski.
Wielkopolska każdego dnia
W marcu zapraszamy do obejrzenia odcinków, w których znajdą Państwo, m. in., informacje o wyborach do sejmu i senatu z 1928 r. (4.03), burmistrzu Wronek Cyrylu Sroczyńskim (5.03), dziennikarzu Ryszardzie Podlewskim (18.03), obchodach imienin Józefa Piłsudskiego w Szamotułach (19.03), artyście Marianie Schwartzu (20.03), prof. Janie Studniarskim (21.03), historyku Kazimierzu Jarochowskim (24.03), gen. Zygmuncie Kurnatowskim (26.03), szamotulskim proboszczu ks. Franciszku Foreckim (29.03) i premierze odnalezionych Lamentacji Wacława z Szamotuł.
Link do programu: https://poznan.tvp.pl/55640115/wielkopolska-kazdego-dnia
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szamotułach
1 marca odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w poprzednich latach uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej, podczas której słowo Boże wygłosił ksiądz Mateusz Szkudlarek. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się pod Głaz Pamięci, przy którym, po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono wiązanki kwiatów dla uczczenia niezłomnych żołnierzy. Następnie uroczystości przeniosły się na pobliski cmentarz. Opiekun szamotulskiego koła WSPAK Piotr Gotowy oraz prezes tegoż koła Dominik Dodolski przedstawili krótki życiorys księdza prałata Albina Jakubczaka, proboszcza szamotulskiej parafii w latach 1967-1977, który za swoją niezłomną postawę w czasach stalinizmu został skazany przez komunistyczne władze na karę więzienia. Następnie miejscowa regionalistka p. Agnieszka Krygier–Łączkowska przedstawiła informacje na temat lokalnych organizacji i młodych ludzi, którzy sprzeciwiali się władzom komunistycznym.
Władze samorządowe były reprezentowane przez Przewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu Szamotulskiego Marię Przybylską. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział druhowie z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Szamotułach oraz członkowie lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Większość uczestników stanowili młodzi członkowie i sympatycy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach, czyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.
Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK