Amelia Czaja – mała aktorka z Ostroroga

W każdą środę poza sezonem letnim oglądać można Na dobre i na złe – serial TVP, w którym od trzech lat gra Amelia Czaja z Ostroroga. Amelka ma dwanaście lat, a przed kamerą występuje już od lat sześciu. Mniejsze role odtwarzała w Hotelu 52, Na Wspólnej, w Ojcu Mateuszu. W Na dobre i na złe zagrała w ponad 30 odcinkach, kolejne czekają na emisję. Wciela się tam w postać Matyldy, córki Katarzyny Smudy (gra ją Ilona Ostrowska – aktorka, której największą popularność przyniosła rola Lucy w serialu Ranczo). Najwięcej scen Amelka gra z Michałem Żebrowskim, wybitnym aktorem filmowym i teatralnym. Wątek Matyldy jest ciekawy, pokazuje inne oblicze serialowego „Falko” , czyli kontrowersyjnego profesora Andrzeja Falkowicza.

W tym roku Amelia przeszła do 6. klasy. Uczy się w Szkole Podstawowej w Ostrorogu, a popołudniami także w szkole muzycznej w Szamotułach. Zapraszamy do lektury całego tekstu, poświęconego Amelce, oraz do obejrzenia zdjęć z planu filmowego! http://regionszamotulski.pl/amelia-czaja/



Zaćmienie Księżyca na fotografii Ireneusza Walerjańczyka

Szamotuły, 27.07.2018 r., między ul. Graniczną i Długą. Prawa kosmosu i prawa przyrody – żniwa muszą się odbyć we właściwym czasie, choć tak długie zaćmienie Księżyca zdarzy się dopiero za ponad sto lat. Zdjęcie mogłoby stać się symbolem wielkopolskiej pracowitości albo … wejść do nowej części Gwiezdnych wojen.



Kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem



W bitwie pod Grunwaldem wzięli udział rycerze z Ziemi Szamotulskiej. Chorągwie rodowe składały się z rycerzy należących do jednego rodu i pieczętujących się tym samym herbem. Trzeba tu dodać, że organizowali je i dowodzili nimi tylko najbogatsi możnowładcy, którzy mogli pozwolić sobie na uzbrojenie i wyposażenie oddziału. Zapraszamy do lektury tekstów na portalu: http://regionszamotulski.pl/szamotulscy/ i http://regionszamotulski.pl/herb-nalecz/.


Julanna Sroka-Kierończyk – tak wiele talentów

Julianna Sroka-Kierończyk ‒ to imię i nazwisko trzeba zapamiętać. Pewnie wielu zna ją jako zwyciężczynię ubiegłorocznego konkursu „Szamotuły ‒ miejsce dla talentów”, gdzie  wystąpiła jako wokalistka z własnym akompaniamentem gitarowym. Ale Julianna z powodzeniem mogłaby zwyciężyć w konkursie Multitalent! Jest świetną recytatorką: jesienią 2017 r. zajęła 1. miejsce w powiatowym konkursie gwarowym „Godejma po naszymu”, a już w tym roku – 3. miejsce w najważniejszym wielkopolskim konkursie „Godejcie po naszymu” (już 31 edycji konkursu!), wielokrotnie nagradzana była podczas szamotulskich Artystycznych Spotkań Recytatorów, dobrze wypadła w czasie wojewódzkich eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, gdzie startowała z dużo bardziej doświadczonymi recytatorami. W ogóle Julianna ma talent aktorski i z powodzeniem gra główne role w przedstawieniach grupy teatralnej SzOK. Pisze teksty piosenek, wiosną z Zuzanną Strzelczyk (kompozycje, fortepian) wystąpiły w Cafe Marzenie we własnym repertuarze, choć obie mają dopiero 14 lat. Niedawno zwyciężyła także na poziomie wojewódzkim i wyróżniona została w finale ogólnopolskim konkursu plastycznego „Nasi sąsiedzi Żydzi”. Cały czas Julianna rozwija się muzycznie, w tym roku znów nagrodzona została w kilku różnych konkursach piosenki. Do tego wszystkiego świetnie się uczy. Nam pozostaje tylko się dziwić: kiedy ona na to wszystko znajduje czas? Życzymy Juliannie, żeby – obdarzona tyloma talentami – umiała znaleźć własną drogę artystyczną.



Piłkarskie emocje dziś, piłkarskie emocje dawniej

Do połowy lipca trwa mundial w Rosji, niestety, już bez udziału Polaków. My proponujemy obejrzenie historycznego zdjęcia – widok na stadion Sparty Szamotuły, lata 60. Zobaczcie … czego tu nie ma.

Zdjęcie z archiwum Barbary Piekarzewskiej (Zakład fotograficzny Alojzy Mocek).



Piotr Nowak, Dzieje bazyliki kolegiackiej oraz parafii Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach

Takiej publikacji na temat dziejów głównej świątyni Szamotuł i parafii jeszcze nie było: ponad 350 stron tekstu, wiele historycznych zdjęć, historia parafii, kościoły i kaplice do niej należące (także te, po których dziś nie ma śladu: kościół św. Marcina, św. Mikołaja i św. Ducha), kapliczki, cmentarze, duszpasterze i parafialne stowarzyszenia. Trzeba to przeczytać. Książkę można nabyć w zakrystii i w biurze parafialnym.

Autor ‒ dr Piotr Nowak urodził się w Szamotułach, jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi, ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, tam również obronił pracę doktorską.

Wydawca: Muzeum Zamek Górków oraz parafia Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa. Zdjęcie z okładki Jarosław Kałużyński.


LIPIEC 2018

IMPREZY I KONCERTY


Trwające



Minione


KINO