Piotr MIKI Mikołajczak

Muzyk i kompozytor



Piotr Mikołajczak, Do Marka Aurelego (wiersz Zbigniewa Herberta z muzyką Piotra Mikołajczaka), Kraków, 13.12.1986


Joanna Rutecka i Orkiestra Teatru ATA, Za co giniemy (wiersz Tomasza Gluzińskiego z muzyką Waldemara Koperkiewicza), Opole 1987



Orkiestra Teatru ATA, Przesłanie Pana Cogito (wiersz Zbigniewa Herberta z muzyką Dariusza Zawadzkiego) rejestracja TVP 1991


Andrzej Ciborski i Piotr Mikołajczak, 2013

Piotr Mikołajczak (Miki) urodził się w 1966 roku w Szamotułach. Jest absolwentem szamotulskiego Liceum Ogólnokształcącego (dziś im. ks. Piotra Skargi), maturę zdał w roku 1986. Następnie ukończył wydział rozrywkowy Szkoły Muzycznej im. Czesława Niemena w Poznaniu.

Jeszcze w latach szkolnych związał się z nurtem poezji śpiewanej, wyraźnie będącym w opozycji do ówczesnej władzy. Występował z Orkiestrą Teatru ATA ‒ stworzoną przez Darka Zawadzkiego, wielokrotnie nagradzaną na różnego rodzaju festiwalach i konkursach poezji śpiewanej. Piotr Mikołajczak, między innymi, wystąpił z zespołem w 1987 roku na Festiwalu Piosenki w Opolu, gdzie w koncercie Muzyka w teatrze Orkiestra Teatru ATA zdobyła III nagrodę. W 1991 roku ATA nagrała recital dla 2. programu TVP, na festiwalu opolskim wystąpiła także w roku 1992. Piotr Mikołajczak skomponował muzykę do niektórych piosenek wykonywanych przez zespół. Równolegle współpracował również z Andrzejem Ciborskim (duet) i Jerzym Dębiną (Dzielnica Trzech) oraz z Janem Kondrakiem (Zakon Muzyczno-Literacki).

W 1991 roku Piotr Mikołajczak stworzył muzykę do cyklu reportaży Adama Sikorskiego Dziś przed nami. W 1995 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Telewizji, w tym okresie skomponował muzykę do spektakli: Ketchup Schroedera (reżyseria Filip Zylber), Nasza mama czarodziejka (reżyseria Natasza Ziółkowska-Kurczuk) i Shapiro (reżyseria Filip Zylber). Autor muzyki do seriali telewizyjnych (Ja, Malinowski, Kuchnia wróżki), programów telewizyjnych (Zwyczajni-Niezwyczajni, Przytul mnie, Polaków portret własny) oraz do reklam radiowych i telewizyjnych.

W 1998 roku rozpoczął pracę w wytwórni fonograficznej Pomaton EMI, gdzie zajmował się promocją telewizyjną. Od 2000 roku pracował w Sony Music Polska jako dyrektor działu A&R. W 2002 roku napisał muzykę do filmu animowanego Apokalipsa część 9 i 16 (reż. Maciej Dowgiałło). Film zdobył m.in. Grand Prix w czasie imprezy Rome Independent Film Festival. Szerszej publiczności Piotr Mikołajczak dał się poznać jako jeden z jurorów popularnego muzycznego programu talent show Droga do gwiazd, który emitowany był w stacji TVN, a prowadził go Zbigniew Wodecki.

Na początku 2003 roku zrezygnował z pracy w Sony i wyjechał do Francji, gdzie współpracował z grupą producencką Audioplanet i Krisem Górskim. W 2004 roku napisał muzykę do filmu w reżyserii Macieja Żaka Ławeczka. Obraz zdobył nagrodę publiczności w kategorii najlepszy film polski na Festiwalu „Lato Filmowe” w Kazimierzu Dolnym. Także w 2004 roku uruchomił pierwszą w Polsce internetową wytwórnię muzyczną 3PM. W 2008 roku skomponował muzykę do komedii romantycznej Rozmowy nocą.

Po powrocie z Francji w 2010 roku zajął się produkcją telewizyjną. Dla TVP1 wyprodukował program rozrywkowy o charakterze talent show Śpiewaj i Walcz. W latach 2011-2015 był producentem wykonawczym emitowanego w telewizji publicznej serialu dokumentalnego Operacja życie. Poszczególne odcinki prezentowały historie ludzi, którzy dzięki przeszczepowi narządów dostali szanse na drugie życie; w sumie wyemitowano 47 odcinków. Tacy sami ‒ kolejny serial dokumentalny, którego producentem wykonawczym był Piotr Mikołajczak, przedstawiał historie kobiet próbujących po dłuższej przerwie odnaleźć się na rynku pracy (13 odcinków, TVP1, 2013). W 2014 roku powstały dwa filmy dokumentalno-fabularyzowane wyprodukowane przez Piotra Mikołajczaka. Pierwszy: Danusia. Historia pierwszego udanego przeszczepienia (scenariusz i reżyseria Jarosław Minkowicz) odtwarzał pierwszą polską operację przeszczepu nerki z 1966 roku. Drugi: Jeżeli zapomnimy o nich… (scenariusz i reżyseria Adam Sikorski) poświęcony jest rzezi ludności polskiej na Wołyniu. Film ten zdobył kilka nagród, m.in. nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historiąˮ (2015). W 2016 roku Piotr Mikołajczak wyprodukował film dokumentalny Long Way (scenariusz i reżyseria Weronika Mliczewska). Ten sam rok był czasem powstawania kolejnej produkcji Piotra Mikołajczaka ‒ pierwszego filmu fabularnego: Syn Krolowej Śniegu (scenariusz Paweł Sala, reżyseria Robert Wichrowski). Część zdjęć kręcona była w Szamotułach i okolicy (Rynek, cmentarz, basen, przedszkole Jarzębinka, Gałowo, las w okolicach Jastrowa). Film miał swoją polską premierę w styczniu 2018 roku, od sierpnia 2017 roku pokazywany był na międzynarodowych festiwalach filmowych (Wrocław, Montreal, Los Angeles, Toruń, Chicago). Do serialu Operacja życie, filmów dokumentalnych Jeżeli zapomnimy o nich… i Long Way, a także do filmu fabularnego Syn Królowej Śniegu Piotr Mikołajczak skomponował także muzykę.

W 2017 roku Piotr Mikołajczak rozpoczął realizację telenoweli Leśniczówka dla TVP1, której jest producentem wykonawczym i pomysłodawcą. Wiosną 2018 r. TVP w 1. programie wyemitowała 28 odcinków serialu, od września 2018 r. jest emitowany 2. sezon Leśniczówki. Piotr Mikołajczak jest kompozytorem piosenki z czołówki Dom dobrych drzew w wykonaniu Edyty Górniak. Od września 2018 w programie 1 TVP jest emitowany nowy serial historyczny Drogi wolności, Piotr Mikołajczak napisał do niego temat przewodni i opartą na nim piosenkę Pani ze snów, którą wykonują Krzysztof i Piotr Cugowski.

Jego firma Rock And Roll Production od wielu lat jest głównym producentem spotów reklamowych dla Kas Kredytowych Stefczyka z udziałem Artura Żmijewskiego. Razem z Arturem Żmijewskim, również  dawnym członkiem Orkiestry Teatru ATA, występują od czasu do czasu ze wspólnym recitalem.

W roku 2015 Piotr Mikołajczak został uhonorowany przez władze Szamotuł statuetką „Wieżaˮ.






Na planie Drogi do gwiazd i z Arturem Żmijewskim



Muzyka filmowa

Piosenki z seriali filmowych