Michał Kruszona
Szamotuły są dla niego miejscem, do którego zawsze z przyjemnością wraca, tu najlepiej odpoczywa od zgiełku świata. Chłonie siłę z własnego ogrodu i otaczającej miasto przyrody. Inspirująca jest także niezwykła historia Szamotuł, mająca jeszcze wiele kart do odkrycia i opisania, to rzecz dla historyka fascynująca.
Michał Kruszona urodził się w 1964 roku w Poznaniu, od dzieciństwa związany z Szamotułami. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi (matura 1983). Ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1989) oraz studia podyplomowe w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2006). Zdobył także uprawnienia organizatora pomocy społecznej. Pracował jako nauczyciel historii, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”, sprzedawca samochodów oraz w Domu Pomocy Społecznej w Chojnie. Od 2005 roku jest dyrektorem Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach.
Jest autorem książek: Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła, (Zysk i S-ka, Poznań 2007), Kulturalny atlas ptaków (Zysk i S-ka, Poznań 2012), Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna (Zysk i S-ka, Poznań 2010), Uganda. Jak się masz, Muzungu? (Zysk i S-ka, Poznań 2011), Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża w poprzek gór (Zysk i S-ka, Poznań 2012), Kawior astrachański. Podróż kryminalno-kulinarna (Edipresse, Warszawa 2013), Reifstein albo podróż Trzech Króli (Zysk i S-ka, Poznań 2017). Jest autorem artykułów i tekstów publikowanych w pracach zbiorowych, między innymi: Karpaccy gospodarze: demony i wilki, w książce: W kręgu humanistycznej refleksji nad turystyką kulturową (Poznań 2008), Kraina ciorby, w książce: Ugryźć świat (National Geographic 2008).
Za książkę Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża w poprzek gór, w 2013 roku, otrzymał Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. W 2008 roku jego książka Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła była nominowana do nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Autorki leksykonu 500 polskich książek, które warto w życiu przeczytać (Muza 2012) umieściły w nim książkę Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła.
Jego pasją są podróże, zarówno dalekie, jak te bliskie. Odbył przeszło trzydzieści wypraw do Rumunii. Poza Rumunią regularnie odwiedza Ukrainę i Ugandę. Interesuje się dialogiem między kulturami, stąd zainteresowanie kresami, a zwłaszcza wielokulturowością Karpat. Życie na styku kultur jest głównym tematem wszystkich jego książek.