Chóry i zespoły wokalne

Chór CANTABILE

Chór VIVACE

Kwartet Wokalny A VISTA

Chór CANTABILE

Chór Cantabile powstał w 2004 roku z inicjatywy grupy przyjaciół ‒ miłośników muzyki chóralnej.

Pierwszym dyrygentem został Andrzej Warguła – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2020 r. Chór prowadzi dyrygent Remigiusz Skorwider  – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Cantabile skupia osoby w różnym wieku – uczniów, studentów i osoby dorosłe. Chór bierze udział w przedstawieniach i imprezach muzycznych organizowanych na terenie lokalnym, ogólnopolskim oraz zagranicą. Chór utrzymuje kontakty z chórem żeńskim Cantabile z Müllrose w Niemczech. W 2010 roku Chór koncertował w belgijskim mieście Tielt podczas Dni Europy, w 2015 roku brał udział w Festiwalu Praskie Letnie Spotkania Chóralne w Pradze, w 2018 roku uczestniczył w Festiwalu Chóralnym w Moritzburgu (Drezno).

Chór od kwietnia 2022 roku ponownie funkcjonuje pod patronatem Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Najważniejsze osiągnięcia Chóru Cantabile to:

 • Trzecie miejsce na CHORFEST w Bremie za utwory w kategorii romantycznej (2008),
 • Pierwsze miejsce na  CHORFEST w Bremie za utwór stylizowany folklorem (2008),
 • Trzecie miejsce na CANTIO LODZIENSIS w Łodzi w kategorii chórów stowarzyszeń (2008),
 • Trzecie miejsce na Konkursie Pieśni Maryjnej „Maryi Matce” w Farze Poznańskiej (2012),
 • Trzecie miejsce na CANTIO LODZIENSIS w Łodzi w kategorii muzyka rozrywkowa i gospel (2015),
 • Brązowy dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2021)
 • Srebrne pasmo na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2021),
 • Srebrny dyplom na V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej w Tykocinie (2022).

Chór nagrał trzy płyty:

 • „Kolędy” (2007)
 • „Pieśni i Psalmy Wacława z Szamotuł” (2012)
 • „Kolędy i Pastorałki” (2015)


Fotografie archiwalne

Chór VIVACE

Chór Vivace z Pamiątkowa został założony w listopadzie 1994 roku. Początkowo nosił nazwę Półnutki i działał przy Szkole Podstawowej. W 2002 roku zmienił nazwę na Vivace, powstał również chór kameralny, do którego należą uczennice i absolwentki Zespołu Szkół w Pamiątkowie.

Ze względu na zróżnicowanie wiekowe (6-16 lat) chór jest podzielony na trzy grupy: młodszą, wykonującą utwory jednogłosowe, najczęściej z akompaniamentem, oraz średnią i starszą, które prezentują utwory wielogłosowe.

Od 2006 r. chór uczestniczy w Ogólnopolskim Projekcie Rozwoju Chórów Szkolnych Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska i wielokrotnie reprezentował nasz region podczas finałów tego projektu. Od 2012 roku jego działalność wspierana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Vivace.

Repertuar chóru obejmuje opracowania chóralne utworów od późnego średniowiecza po współczesność i są zróżnicowane pod względem wykonawczym i tematycznym. Przez cały okres swego istnienia chór bierze udział  w licznych konkursach, festiwalach  i koncertach, odnosząc znaczące sukcesy. Założycielką i dyrygentką chóru jest Urszula Grzęda.

Ostatnie osiągnięcia chóru:

 • Srebrne Pasmo w X Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek, Chełmno, I 2015 r.
 • Złote Pasmo w VII Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, Chełmno, X 2015 r.
 • II miejsce w kategorii zespołów wokalnych na I Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych SEDINA CANTAT w Szczecinie, XI 2015 r.
 • I miejsce w kategorii chórów jednorodnych na III Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, III 2016 r.
 • Złote Pasmo w Konkursie Chórów Regionu Wielkopolski Północnej Projektu Akademia Chóralna-Śpiewająca Polska 2016 w Poznaniu (grupa średnia)
 • Brązowy dyplom na V Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „O Złotą Wstęgę Solczyˮ w Ejszyszkach, VI 2016 r.
 • Grand Prix w V Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie, IX 2016 r.
 • Srebrne Pasmo w VII Ogólnopolskim Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT w Głogowie, X 2016 r.
 • Złote Pasmo w Konkursie Chórów Regionu Wielkopolski Północnej Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2017 w Poznaniu (grupa średnia)
 • Srebrna Longa w III Ogólnopolskim Konkursie ARS LONGA w Poznaniu, V 2017 r.
 • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w ramach Festiwalu MUSICA VERA w Toruniu, X 2017 r.
 • Złote Pasmo na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Adwentowym w Pradze, XII 2017 r.
 • Złote Pasmo na XIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, I 2018 r.

Urszula Grzęda ‒ absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz studiów podyplomowych „Zintegrowanej Edukacji Artystycznej” Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Nauczyciel dyplomowany, od 1988 roku pracuje w Szkole Podstawowej w Pamiątkowie. Jest również dyrygentem chóru mieszanego Lira w Pniewach. W listopadzie  2013 r. zdobyła nagrodę dla wyróżniającego się  dyrygenta na Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. Wacława z Szamotuł, w czerwcu 2014 r. na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów VOX DOMINI w Prusicach, w październiku na IV Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Maryjnej Maryi Matce w Poznaniu, w czerwcu 2016 r. na V Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie, w październiku 2017 ‒ dyplom dla wyróżniającego się dyrygenta II Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego MUSICA VERA w Toruniu. W 2015 r. otrzymała nagrodę Miasta i Gminy Pniewy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


Kwartet wokalny A VISTACzworo wokalistów, których połączyła wspólna pasja do śpiewania. Choć od dawna się znają, wspólną działalność rozpoczęli w 2016 roku od śpiewu na uroczystości rodzinnej. W skład kwartetu wchodzą dwie pary rodzeństwa: Agata Czyż (sopran), Tomasz Czyż (tenor), Agnieszka Markowska (alt) i Maciej Niparko (bas).

Swój repertuar dostosowują do rodzaju uroczystości, występują na ślubach, jubileuszach i innych imprezach okolicznościowych ‒ na poważnie i na wesoło. Od 2017 r. odbywają tzw. tournée po Ziemi Szamotulskiej, odwiedzając pobliskie parafie.

Niemal każdy występ relacjonują na Facebooku, można ich znaleźć w bazie firm zajmujących się oprawą ceremonii ślubnej www.planujemywesele.pl. Kontakt 733-511-522.