Polska, wrzesień 1939 r. – Ukraina, luty 2022 r.
Ten przejmujący rysunek Mariana Schwartza, artysty z Obrzycka, powstał we wrześniu 1939 r. Dziś to samo – co Polaków wówczas – spotyka Ukraińców. Nie da się o tym nie myśleć! Bądźmy solidarni!
Dzień Kota z ciekawostką filatelistyczną
Znaczki z portretami kotów autorstwa Janusza Grabiańskiego (ur. w Szamotułach w 1929 r.) były prawdopodobnie pierwszą taką serią w Europie. Wcześniej zwierzęta te pojawiały się na znaczkach sporadycznie i to w roli drugoplanowej. Janusz Grabiański zaprojektował wydaną w 1964 r. serię 10 wyraźnych kocich portretów. Są to kot syjamski, persy i różne odmiany kota europejskiego. Są kocie maluchy i koty dorosłe – każdy z charakterem!
Koty odrywały ważną rolę nie tylko w twórczości Grabiańskiego, były także – jak widać na fotografiach – obecne w jego życiu prywatnym. Przedstawiające koty ilustracje tego twórcy można znaleźć w różnych wydaniach (także zagranicznych) „Kota w butach” braci Grimm, „Wierszach o kotach” T.S. Eliota, „Wierszach dla Kaji” Joanny Kulmowej, książkach Jana Tettera o Ryżym Placku, „Przyjaciołach Konstantego” Adama Augustyna i na wielu pocztówkach. Są to małe arcydzieła, ale czyż same koty także nie są arcydziełami? Tak przynajmniej uważał Leonardo da Vinci.
Niepublikowane po polsku wspomnienie Philippa Scharwenki
Z okazji przypadającej 16 lutego rocznicy urodzin Philippa Scharwenki (1847-1917), urodzonego Szamotułach niemieckiego kompozytora i pedagoga o polskich korzeniach, prezentujemy – po raz pierwszy w języku polskim – jego wspomnienie o tym, jak skomponował swój pierwszy utwór muzyczny. Zapraszamy do lektury!
Macewa z Wartosławia
190 lat temu, 5 lutego 1832 r., zmarł człowiek, który „przez wszystkie dni swoje prostą chodził drogą, a wszystkie sprawy jego były uczciwe” – tak pięknie napisano na nagrobku. Zew Heller był Żydem z Wartosławia koło Wronek, spoczął na położonym na wzgórzu cmentarzu wyznania mojżeszowego. XIX-wieczny kirkut został zniszczony w czasie niemieckiej okupacji, a nagrobków użyto do umocnienia brzegu Warty. Cmentarz uporządkowano w 2006 r. Najpierw znajdowała się tam tylko macewa Zewa Hellera, dwa lata później odnaleziono jeszcze jedną. Cmentarz, podobnie jak inne miejsca związane z historią Wartosławia, jest dobrze oznakowany.
Wielkopolska każdego dnia
W lutym zapraszamy do obejrzenia odcinków, w których znajdą Państwo, m. in., informacje o Eleonorze Jasiewicz z domu Scholl (4.02), bitwie pod Wrzeszczyną, w której uczestniczyli szamotulanie (7.02), Andrzeju Kosickim (12.02), bitwie pod Szamotułami z 1383 r. (15.02), Zbigniewie Żółtowskim (16.02), Andrzeju Niegolewskim (18.02), bitwie o Olszynkę Grochowską, której bohaterem był Ludwik Mycielski (25.02) i Kazimierzu Beiku (26.02).
Link do programu: https://poznan.tvp.pl/55640115/wielkopolska-kazdego-dnia