Ostatni moment na rozliczenia podatkowe
Kiedyś było lepiej? Czasem, tak, czasem nie. Warto przeczytać, w jaki sposób egzekwowano zaległe podatki 90 lat temu.
Wiosenne spacery
Zdjęcia z 1930 r. (warto zwrócić uwagę na stroje!) – nad szamotulskim „Jeziórkiem” i przy kolejowym wiadukcie. Uwieczniono na nich spacer rodziny Wiktora Górczyńskiego – naczelnika szamotulskiej poczty w latach 1929-ok. 1935. Na fotografii 1. zdjęciu: Stefan Górczyński, NN, Maria Górczyńska, Irena Górczyńska, NN; na 2.: siedzą od lewej: Maria Górczyńska, NN, Irena Górczyńska, NN, stoją: Stefan Górczyński i nieznany ksiądz.
Zdjęcie – własność Iwony Górczyńskiej Hapko (córki Stefana).
Szamotulskie Groby Pańskie
W tym roku były piękne. W centrum grobu w bazylice kolegiackiej znalazła się nowa ikona – dzieło Jarosława Kałużyńskiego. W kościele św. Krzyża symbolika grobu nawiązywała do śmierci, która staje się źródłem życia.
Zdjęcia Maciej Borowczak
Piosenki religijne w stylu country
Paweł Bączkowski nagrywa ostatnio utwory religijne, którym nadaje charakterystyczne – countrowe – brzmienie. Najnowszy teledysk powstał nad Jez. Lednickim i w szamotulskiej bazylice kolegiackiej. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia!
Paweł Bączkowski "Powiedz ludziom" gospel
Polska pieśń gospel w countrowym stylu.Kto czuje temat…proszę o udostępnianie dalej. Życzę szczęścia …WSZYSTKIM.Dziękuję Rafałowi Baldyszowi za fantastyczną pracę.Pozdrawiam serdecznie Paweł Bączkowski
Opublikowany przez Planeta Country Paweł Bączkowski Czwartek, 11 kwietnia 2019
Dom Młodzieży
Szamotuły, marzec 1966 r, ul. Dworcowa, budowa Domu Młodzieży (taka była pierwsza nazwa) – siedziby organizacji młodzieżowych i Powiatowego Domu Kultury (obecnie Szamotulski Ośrodek Kultury). Widoczny na zdjęciu transparent – jak wspomina Tomasz Grupiński – wzbudził kontrowersje, ponieważ przy wznoszeniu budynku pracowała społecznie także młodzież z innych miejscowości powiatu. Napis zmieniono więc na „Młodzież powiatu szamotulskiego buduje sobie dom”. Cegiełki na budowę rozprowadzano w szkołach, harcerze zbierali grzyby, dochód z ich sprzedaży przeznaczony był także na tę inwestycję.
Zdjęcie z albumu rodzinnego Mariana Różańskiego udostępnił jego syn Rafał.
„Szamotuły” w Poznaniu
8 kwietnia Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” po raz kolejny wystawił nasze regionalne widowisko Wesele szamotulskie. Występ odbył się w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej „100 lat etnologii uniwersyteckiej w Poznaniu. Dyscyplina wobec wyzwań przyszłości” w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym UAM.
Zdjęcia Marta Szymankiewicz
Dawne Szamotuły
Stale szukamy fotografii z naszego miasta i regionu. Niedawno opublikowaliśmy na FB dwie fotografie ze strony Fotopolska. Obie oddają nie tylko dawny wygląd miasta, ale także klimat tamtej epoki.
Pierwsze zdjęcie przedstawia kamienicę o adresie Rynek 17 (narożnik z dzisiejszą ul. Braci Czeskich). Na początku XX w. mieściła się tam restauracja Baehra. Dziś jest to jeden z najbardziej zaniedbanych przy rynku domów (poprzednia siedziba PKO). Na drugim widoczny jest fragment dzisiejszej al. 1 Maja, wówczas Gerichtstrasse (Sądowa) – od częściowo widocznego po prawej stronie budynku sądu rejonowego. Potężny jak na szamotulskie warunki budynek z czerwonej cegły powstał w 1874 r., siedzibę sądu stanowił do pożaru w 1945 r. Warto wiedzieć, że nowa siedziba sądu i prokuratury, oddana do użytku w 2008 r., architektonicznie nawiązuje do tego dawnego budynku (fasada od ul. Cmentarnej). Oba zdjęcia powstały w okresie 1905-1915.
Prima aprilis!
Informacja z „Gazety Szamotulskiej” o łodziach wyścigowych na szamotulskim „Jeziórku” od razu budzi wątpliwości (choć w międzywojniu często po tym akwenie pływano), „podejrzane” jest nazwisko warszawskiego artysty B.Laga (blaga). Że wszystko to były żarty primaaprilisowe, wiemy z kolejnego numeru gazety.