W obiektywie Ryszarda Pajkerta
17 mgnień wiosny w Szamotułach
Przyrodnik, nauczyciel i miłośnik fotografii Ryszard Pajkert zaprasza nas do swojego wiosennego ogrodu. Na portalu społecznościowym jeden ze znajomych skomentował te zdjęcia: „To najlepsza lekcja przyrody”.
4 kwietnia
5 kwietnia
14 kwietnia
18 kwietnia
19 kwietnia
4 maja
7 maja
9 maja
14 maja
16 maja
Pióronóg zwykły (Platycnemis pennipes) cechują bardzo charakterystyczne nogi. U pióronoga golenie nóg są wyjątkowo rozszerzone. Ich boki porastają długie, czarne szczecinki, zaś przez środek biegnie czarna linia. Jak się tak dłużej przyjrzeć tym goleniom, to do złudzenia przypominają piórka, tylko owłosione, stąd nazwa.
17 maja
20 maja
23 maja
15 czerwca
17 czerwca
Dzisiaj podczas spaceru napotkałem jedną z najpiękniejszych i największych rusałek Polski, rusałkę żałobnik (Nymphalis antiopa) – ma rozpiętość skrzydeł do 8 centymetrów. Żałobnik nie zawsze był postrzegany pozytywnie. W dawnych wierzeniach motyl ten był uważany za przeklętego, a jego zimowanie w czyimś domu miało oznaczać śmierć któregoś z domowników (może właśnie stąd wzięła się jego nazwa?).
19 czerwca
20 czerwca
Rusałka osetnik – dzielny wędrowiec. Osetniki migrują każdego roku z Afryki Północnej do Europy i odwrotnie, pokonując dystans 14 tysięcy kilometrów. To część ich cyklu życia, w trakcie tej migracji wymienia się wiele pokoleń tego osobnika. Tak więc to jedna z większych zagadek biologicznych, która doczekała się rozwiązania.