Noc Świętojańska w Szamotułach
90 lat temu na Ziemi Szamotulskiej gościł gen. Józef Haller
To piękne zdjęcie wykonano we Wronkach 90 lat temu (7.06.1931 r.) w czasie wizyty gen. Józefa Hallera na Ziemi Szamotulskiej. Obok generała siedzi zasłużony szamotulski proboszcz ks. Bolesław Kaźmierski, a po bokach: ks. phm. Kazimierz Bober, wówczas wikariusz wroniecki i jednocześnie komendant Hufca ZHP Szamotuły, oraz kpt. Józef Sierociński, towarzyszący generałowi (wcześniej jego adiutant). Jednodniowy pobyt gen. Hallera stanowił jedną z największych szamotulskich uroczystości w okresie międzywojennym. Generał przejechał najpierw przez Kaźmierz, powitany w Piaskowie przesiadł się do powozu ciągniętego przez 5 wspaniałych kasztanów, poprzedzało go 80 rowerzystów, a z tyłu podążało 50 jeźdźców w strojach szamotulskich lub „Sokoła”. Na rynku w Szamotułach czekali członkowie okolicznych organizacji społecznych, kombatanckich i paramilitarnych (ok. 3000 osób), następnie w kościele odprawiono mszę, podczas której poświęcony został sztandar szamotulskiego Związku Hallerczyków. Dalej odbyły się: defilada przed pomnikiem Powstańca, akademia w hotelu „Eldorado” przy ul. Dworcowej i obiad w położonym przy budynku ogrodzie, następnie festyn przy Strzelnicy (dzisiejsza Wojska Polskiego) i dwie zabawy taneczne, które trwały aż do rana. Trzeba przyznać, że nasi przodkowie umieli świętować. Jak relacjonowała „Gazeta Szamotulska”, generała witano z wielkim entuzjazmem, a na zakończenie uroczystości młodzież na rękach zaniosła go do samochodu.
We Wronkach gen. Haller uczestniczył w otwarciu obozów harcerskich, zamieszczone tu zdjęcie powstało przy wronieckiej Strzelnicy (dziś teren szkoły przy ul. Leśnej).
Źródła: Fotopolska i „Gazeta Szamotulska” 1931, nr 66.
Boże Ciało dawniej i dziś
Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego procesji Bożego Ciała w Szamotułach – historia i współczesność. Film przygotował Ryszard Kurczewski, część zdjęć pochodzi z tegorocznej procesji, a o historii opowiada Agnieszka Krygier-Łączkowska.
Boże Ciało z władzami PRL-u
Procesja Bożego Ciała – Szamotuły, 1946 r. Niektórym może się wydać zaskakujące, że proboszcza, ks. Stanisława Fołczyńskiego, prowadzą przedstawiciele ówczesnych władz (z nadania komunistycznego): starosta Józef Scholl (z zawodu nauczyciel, syn Konstantego Scholla – pierwszego burmistrza w niepodległej Polsce) i major Mieczysław Krygier. Trzeba pamiętać jednak, że do 1947 r. władzom państwowym zależało na zachowaniu pozorów dobrych stosunków z Kościołem katolickim, a przedstawiciele władz uczestniczyli w uroczystościach religijnych, np. w procesji Bożego Ciała w 1947 r. w Warszawie prymasa kardynała Augusta Hlonda pod ramię prowadzili Bolesław Bierut, prezydent wybrany po sfałszowanych wyborach, i gen. Michał Rola-Żymierski, Naczelny Dowódca Wojska Polskiego i minister obrony narodowej.
Zdjęcie wykonano na rynku w Szamotułach (kamienicę z lewej strony przebudowano), dzisiejsze numery domów 31 i 32. Z tyłu widoczny jest burmistrz Andrzej Polus, baldachim niosą panowie: Kowalak i Najderek, ministranci (od lewej): Władysław Paszke, Józef Nowak i Narcyz Bajdziński (późniejszy szamotulski fryzjer).
Zdjęcie udostępnił Władysław Paszke
Międzynarodowy Dzień Dziecka
Uczmy dzieci czerpania radości z tego, co je otacza, ale także odpowiedzialności za świat. Plakat Janusza Grabiańskiego z 1968 r. i źródło inspiracji – fotografia córki artysty. Sam Janusz Grabiański wiele zrobił dla dzieci z różnych stron świata – jego ilustracje książek dla dzieci dawały radość kilku pokoleniom. Od najmłodszych odbiorców swoich prac artysta dostawał mnóstwo listów.
Plakat i zdjęcie za stroną: Janusz Grabiański (FB)