SZTUKA UŻYTKOWA I RĘKODZIEŁO


Ceramika – Anna Mańkowska

Anna Mańkowska zaczynała od lepienia aniołków z masy solnej, potem zainwestowała w kupno niedużego pieca ceramicznego. Dziś jej ceramiczne prace można kupić np. w najlepszych galeriach z rękodziełem w Krakowie, swoje wyroby sprzedaje też za granicę. Każda jej ceramiczna praca jest  nieco inna. Z jej rąk wychodzą oryginalne anioły (anioły-babcie i dziadkowie), ceramiczne rzeźby przedstawiające artystów, polityków, papieży, figurki zwierząt z charakterem: kaczki, kury, kwoki, świnki, ptaszki, żaby czy niesamowite konie. Więcej do obejrzenia na  http://ceramikamankowska.blogspot.com/.

Zdjęcia Marta Szymankiewicz


Ręcznie malowane pierniki – Słodki Dom Marcin Machaj

Szamotulska firma, działająca od 2012 r., która piecze pierniczki różnych rozmiarów i kształtów według własnego przepisu. Pierniki najbardziej kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia, ale – jak się okazało – mogą być miłym upominkiem z bardzo różnych okazji: walentynek, ślubu, chrzcin, urodzin itp. – jako życzenia lub podziękowania. Pierniki – bombki, anioły, zwierzątka, piernikowe domki, a nawet … pociąg retro w 3D. Są też pierniki z motywami regionalnymi. Zdobienia wykonywane są ręcznie dzięki zastosowaniu różnych technik: tradycyjnego lukru w różnych kolorach, malowania farbkami spożywczymi czy też decoupage.

W 2019 r. motywy regionalne pojawiły się także na deseczkach kuchennych i magnesach.

Więcej na https://www.facebook.com/slodkidom/.

Zdjęcia Marta Szymankiewicz



Haft i szydełko – Barbara Gronek

Barbara Gronek już ponad pół wieku (czyli od dzieciństwa) zajmuje się haftem, robieniem na szydełku i na drutach. Najpierw rękodzieła uczyła się od swojej mamy, szukała własnych dróg, do dziś poznaje nowe techniki i odmiany koronkarstwa. Pierwsze prace – poduszki wyszywane haftem krzyżykowym na szarym płótnie stworzyła, gdy miała 11 lat. W tej technice powstało później wiele obrusów i obrazów.

Na drutach robiła swetry, dla swoich dzieci tworzyła niesamowite sweterki z wrabianymi kolorowymi wzorami, np. smerfów, podpatrzonych na papierku po lizaku. W ostatnich latach najwięcej jej prac powstaje na szydełku. Nowe możliwości stwarza Internet, dzięki któremu zgłębiła np. tajniki koronki rumuńskiej i irlandzkiej. Barbara Gronek jest niezwykle kreatywna, stale wymyśla nowe wzory, część z nich inspirowana jest tradycyjnymi motywami szamotulskimi, uwiecznionymi przez Stanisława Zgaińskiego. Kilka swoich prac przekazała do szamotulskiego muzeum.

Wiele razy nagradzana była w konkursach na haft i koronkę, które od kilku lat organizuje Szamotulski Ośrodek Kultury. Potrafi swoją wiedzę przekazać innym, my poznaliśmy ją na warsztatach haftu szamotulskiego.

Zdjęcia Marta Szymankiewicz