Wkrótce kolejna edycja konkursu „Szamotuły – miejsce dla talentów”

Marcelina Olejnik, czyli poezja w głosie



Marcelina Olejnik zwycieżyła w konkursie „Szamotuły ‒ miejsce dla talentów” w 2016 roku. Do śpiewania zachęcił ją Paweł Bączkowski, u którego uczyła się gry na gitarze i z którym współpracuje do dziś. Marcelina śpiewała w szamotulskich chórach Alla Breve i Cantabile. Gry na instrumentach klawiszowych uczyła się u Wojciecha Nojmana w Szamotulskim Ośrodku Kultury. W tej chwili studiuje psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a swój śpiew doskonali w Prywatnym Policealnym Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej, kiedy – jako uczennica szkoły podstawowej – została nagrodzona w organizowanym we Wronkach konkursie literackim. Uznanie jury zdobyły wówczas jej dziecięce wiersze. Naszym zdaniem tę poetycką wrażliwość słychać w jej śpiewie. Marcelina kocha muzykę, tańczy, lubi grać w tenisa. W Szamotułach jej ulubionym miejscem jest park Zamkowy.

Marcelinie życzymy wielu sukcesów, a wszystkich zapraszamy do słuchania utworów w jej wykonaniu.




13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


Kazimierz Baraniecki, Stanisław Owsiany, Tadeusz Hoffmann


Stanisław Owsiany (1888-1940) ‒ jeden z tych, którzy na zawsze zostali w lesie katyńskim. W 1921 r. zamieszkał w Szamotułach i prowadził tu praktykę lekarską. Urodził się w powiecie kościańskim, za udział w strajku przeciwko germanizacji szkolnictwa został usunięty z gimnazjum w Krotoszynie. Studiował medycynę w Lipsku. Brał udział w I wojnie światowej, powstaniu wielkopolskim. W 1919 r. został kapitanem, służył w wojsku w latach 19919-1920, głównie w szpitalach wojskowych. W Szamotułach działał społecznie: w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” (przez wiele lat był prezesem zarządu szamotulskiego „Sokoła”), w Towarzystwie Powstańców i Wojaków, pełnił honorową funkcję wiceburmistrza miasta, przez kilka lat był prezesem Rady Nadzorczej Kasy Pożyczkowej w Szamotułach, w 1939 r. przewodniczył Komitetowi Ufundowania Broni dla Armii Związku Powstańców Wielkopolskich Powiatu Szamotulskiego. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r., dostał się do niewoli sowieckiej i został internowany w Kozielsku, zginął w lesie koło Katynia. W powstaniu warszawskim zginęła jego córka Lidia, sanitariuszka AK, przed wojną uczennica Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi.

Ofiarami zbrodni katyńskiej byli również: Kazimierz Baraniecki (ur. 1900) – kierownik szkoły w Podrzewiu, Witold Dewojno – handlowiec, kpt. Kazimierz Bak (ur. 1901) – zawodowy wojskowy, Jan Gieremek (ur. 1899) – restaurator, Tadeusz Hoffmann (ur. 1915) – student.



Wacław z Szamotuł w rodzinnym mieście. Wspaniały wielkopiątkowy koncert

Koncert pt. Lamentationes zapowiadał się ciekawie przede wszystkim ze względu na umieszczenie w programie prawykonania zrekonstruowanych fragmentów kompozycji Wacława Szamotulczyka do słów starotestamentowych Trenów Jeremiasza (więcej pisaliśmy o tym w tekście  http://regionszamotulski.pl/aktualnosci-marzec-2018/ ).

W Szamotułach mogliśmy podziwiać wykonawców najwyższej światowej klasy: Marka Lewona, autora rekonstrukcji Lamentacji, w czasie koncertu grającego na renesansowej lutni, oraz Agnieszkę Budzińską-Bennett, znawczynię muzyki dawnej, harfistkę i wokalistkę, która wystąpiła w roli dyrygenta istniejącego zaledwie od kilku lat, ale już uznanego w środowisku muzycznym zespołu Cracow Singers. W programie koncertu znalazły się niemal wszystkie zachowane utwory Wacława z Szamotuł i kilka innych kompozycji twórców z tej samej epoki. Pięknie zabrzmiały dwie pieśni Wacława wykonane z akompaniamentem lutni.


Agnieszka Budzińska-Bennett planuje wspólnie z zespołem Cracow Singers nagranie wszystkich zachowanych dzieł Wacława, w tym zrekonstruowanej części Lamentacji. Artystka napisała w programie koncertu, że w tym ostatnim utworze „Szamotulczyk płynnie łączy różnorodne prądy stylistyczne swego czasu i po raz kolejny udowadnia swój talent i doskonałe opanowanie rzemiosła kompozytorskiego”.

W kościele Świętego Krzyża licznie zgromadziła się publiczność, oprócz mieszkańców Szamotuł było obecnych sporo osób, które specjalnie przyjechały do naszego miasta na ten koncert. Publiczność zgotowała artystom owację, a sami wykonawcy byli zadowoleni z dobrej akustyki wnętrza oraz z samej organizacji imprezy, którą zajął się Szamotulski Ośrodek Kultury.


WESOŁYCH ŚWIĄT!



Pocztówka sprzed 80 lat, zaprojektowana przez Barbarę Tymińską-Łączkowską (1914-2008), która po ślubie zamieszkała w Szamotułach. W domu Barbary i Waleriana Łączkowskich święta chrześcijańskie były obchodzone w dwóch terminach, bo Barbara pochodziła znad Dniepru i była prawosławna. Ukończyła poznańską Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, uprawiała grafikę użytkową. Towarzystwo Czytelni Ludowych wydało 45 pocztówek według projektu Barbary Tymińskiej z okazji świąt i imienin.


Groby Pańskie

Tak wyglądały tegoroczne groby w szamotulskich kościołach: bazylice kolegiackiej i kościele Świętego Krzyża. Są to miejsca adoracji Najświętszego Sakramentu od nabożeństwa Wielkiego Piątku do Wigilii Paschalnej. Często ich wystrój wiąże się z aktualnymi problemami społecznymi. W tym roku w wielu kościołach, także w bazylice w Szamotułach, pojawiały się odniesienia patriotyczne – w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Zdjęcia Maciej Borowczak



II Turniej Poetycki o Pierścień Halszki rozstrzygnięty!

29 marca odbył się turniej poetycki organizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. Każdy z autorów prezentował swój tekst, warsztaty literackie dla twórców poprowadził poeta Jerzy Grupiński, pomysłodawca turnieju. Nagroda główną otrzymała Małgorzata Szczęsna za utwór M=W, nagrodę specjalna jury – Aldona Latosik i Magdalena Sowińska-Kaczmarek, a wyróżnienia: za tematykę regionalną – Krzysztof Balcerowiak, dla młodego twórcy – Krzysztof Międza, za prezentację wiersza – Zygmunt Dekiert. Nagrodę publiczności zdobyła Marta Marczak. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom.


Zdjęcia – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły


Tradycja czyli Pokaz Stołów Wielkanocnych

25 marca, w Niedzielę Palmową, odbył się w Szamotułach Pokaz Stołów Wielkanocnych. Impreza odbyła się po raz siedemnasty, więc ma już w naszym mieście tradycję. Ale w niej samej chodzi o tradycję w innym znaczeniu: o wielkanocne potrawy, przygotowywane według dawnych przepisów, przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje malowania pisanek i przygotowywania palm. Impreza to także możliwość kupna świątecznego rękodzieła, między innymi ozdób, koszyków, ceramiki, ręcznie robionych koronek. Towarzyszy temu rozstrzygnięcie konkursów na najładniejszą pisankę i palmę. Nie obyło się też bez pokazów tradycyjnych śpiewów, tańców i zabaw. W tym roku oprócz Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” wystąpiła kapela dudziarska oraz „Jaromi zez Ekom”. W pokazie uczestniczyły sołectwa z Krzeszkowic, Koźla, Myszkowa, Otorowa, Pamiątkowa, Piaskowa, Przecławia i Szczuczyna oraz z Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach.


Zdjęcia Aleksandra Słomińska – SzOK

KWIECIEŃ 2018

IMPREZY I KONCERTY


Trwające



Minione


3.04 godz. 18, Napoleon-Cafe w Szamotułach
Dochód z koncertu w całości przekazany zostanie na Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach.
Bilety – cegiełki dostępne w Napoleon-Cafe w Szamotułach (10zł)

12.04 godz. 18.00 – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

22.04 godz. 19.00 – kino HALSZKA

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły


KINO